Listwy przypodłogowe są niezwykle istotnym elementem wykończeniowym. Pełnią one zarówno funkcję estetyczną, jak i praktyczną. Zastosowanie listew pozwala na uzyskanie spójnego połączenia ściany z podłogą. Aby profile mogły odgrywać należną im rolę, niezwykle istotne jest prawidłowe zamontowanie listew przypodłogowych. Cały proces nie jest skomplikowany i może zostać wykonany samodzielnie, przy użyciu odpowiednich narzędzi. Zatem jak zamontować listwy przypodłogowe szybko i skutecznie?
Do czego służą listwy przypodłogowe?
Chcąc dowiedzieć się, jak montować listwy przypodłogowe, warto na samym początku zaznajomić się ze szczegółami dotyczącymi ich funkcji i przeznaczenia. Listwy przypodłogowe służą bowiem do stworzenia estetycznego połączenia powierzchni ściany z podłogą. Zaletą jest także maskowanie przewodów instalacyjnych oraz szczelin dylatacyjnych za pomocą listew cokołowych. Oprócz walorów estetycznych, listwy przypodłogowe pełnią także niezwykle istotną funkcję ochronną. Osłaniają bowiem dolną część ściany, zabezpieczając ją przed zabrudzeniami oraz uszkodzeniami.
O czym należy pamiętać przed montażem listew przypodłogowych?
Chcąc dowiedzieć się, jak zamontować listwy przypodłogowe, na samym początku warto poznać kilka zasad dotyczących przygotowania przestrzeni przed instalacją profili. Montaż listew powinien odbywać się po całkowitym wykończeniu podłogi lub parkietu. Warto unikać także malowania powierzchni, które mają zostać osłonięte profilem. Jeśli jednak ściany były malowane dużo wcześniej, należy sprawdzić aktualny stan farby. Aby tego dokonać, wystarczy zrobić małe, prostokątne nacięcie na wysokości listwy. Następnie w to miejsce nałożyć klej i przykleić listwę do ściany. Jeśli po kilku minutach, wraz z oderwaniem listwy zejdzie również farba, jest to wówczas sygnał, że należy usunąć położony kolor na wysokość profili i zagruntować to miejsce.
Sposoby montażu listew przypodłogowych powinny być ściśle dostosowane do rodzaju wybranego produktu. Dlatego przed przystąpieniem do wykonywania określonych czynności, należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi zakupionych listew i dobrać odpowiednie narzędzia montażowe.
Montowanie listew przypodłogowych – popularne metody
Sposoby montażu listew przypodłogowych można podzielić na pięć głównych kategorii. Każda z nich dostosowana jest do odpowiedniego rodzaju profili. Pierwsza metoda jest najprostsza i jednocześnie najbardziej popularna. Można ją bowiem stosować niemalże do każdego typu listew przypodłogowych. Pozostałe techniki uzależnione są od materiału, z jakiego został wykonany produkt. Popularnymi metodami montażu profili są m.in.:
- Montaż z użyciem wkrętów – najtrwalsza metoda instalacji listew przypodłogowych. Zalecana zwłaszcza w przypadku profili o specyficznej budowie, fabrycznie przystosowanych do montażu z wykorzystaniem tego rodzaju narzędzi. Aby wykonać poprawny montaż listew przypodłogowych, wystarczy dokładnie przymocować śruby za pomocą wkrętarki, w miejscach oznaczonych na instrukcji.
- Montaż za pomocą kleju – bardzo szybki i łatwy sposób instalacji listew przypodłogowych. Świetnie sprawdza się wtedy, gdy ściany i podłoga pozbawione są nierówności. Po zamontowaniu listwy przy użyciu kleju, jej oderwanie jest bardzo trudne, dlatego instalację należy wykonać z największą starannością. Gdy klej zostanie zintegrowany w profilu, wówczas pełni funkcję ochronną, zabezpieczając listwę przed wilgocią i wnikaniem kurzu lub brudu do wnętrza elementu montażowego.
- Montaż na kołki rozporowe – doskonały sposób instalacji, który sprawdza się zwłaszcza w przypadku nierównych powierzchni. Kołki z reguły są dość cienkie (ø 5 lub 6 mm), o długości co najmniej 5 cm. Powinny być wkręcane w rozstawie co 40-50 cm. Instalacja listew przygodowych za pomocą kołków rozporowych nie jest szczególnie skomplikowanym zadaniem. Jednak podstawą prawidłowo wykonanego montażu jest posiadanie niezbędnych
- Montaż na klamry – metoda dedykowana konkretnym systemom listew przypodłogowych. Nie jest ona najpopularniejszą formą wykonania mocowań, gdyż nie każdy profil jest dostosowany do montażu za pomocą klamer. Najlepiej sprawdzi się wówczas, gdy ściany są równe, a podłoga nie posiada widocznych wybrzuszeń. Wówczas należy przyłożyć klamry do ściany nad podłogą i zamocować zatrzaski przy użyciu kołków rozporowych. Odległość między klamrami powinna wynosić około 50 cm.
- Montaż z wykorzystaniem taśmy dwustronnej – rozwiązanie gwarantujące stworzenie mocnej i stabilnej konstrukcji. Jedynym warunkiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dlatego przed przystąpieniem do instalacji, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni oraz odtłuszczeniu i usunięciu ewentualnych zanieczyszczeń z listwy przypodłogowej. Najlepiej sprawdzi się do tego benzyna ekstrakcyjna. Wówczas na osuszony profil wystarczy nakleić taśmę montażową dwustronną. Aby cały proces mógł przejść sprawnie i szybko, warto wybierać wysokiej jakości taśmę montażową od sprawdzonego producenta.
Czym ciąć listwy przypodłogowe?
Precyzyjne cięcie listew jest niezwykle ważną czynnością, która znacząco wpływa na efekt końcowy całego montażu przypodłogówek. Chcąc uzyskać jak najlepsze rezultaty, niezbędne są do tego profesjonalne narzędzia. Do prawidłowego wykonania tego zadania warto użyć piłę ukosową lub piłę ręczną i skrzynkę uciosową.
Te proste narzędzia dają gwarancję wykonania precyzyjnych cięć, bez zbędnego wysiłku i marnowania materiału. W przypadku stołowej piły elektrycznej, cięcie wykonywane jest bardzo szybko i dokładnie. Aby uniknąć poszarpanych końcówek na listwach, warto wykorzystać do tego tarczę do cięcia aluminium.
W przypadku, kiedy użytkownik nie posiada możliwości skorzystania z urządzenia tego typu, wówczas warto wykonać cięcie przy użyciu piły ręcznej oraz skrzynki uciosowej.
Jak dociąć listwy w narożnikach i rogach?
W przypadku listew przypodłogowych, które nie posiadają w zestawie akcesoriów montażowych w postaci narożników i zaślepek, należy wykonać odpowiednie cięcie na rogach. Przy listwach posiadających kąty proste (90 stopni), końcówki listew należy naciąć pod kątem 45 stopni. Kluczem jest wykonanie tej operacji w odpowiednią stronę – w zależności od tego, czy ma powstać narożnik wewnętrzny, czy zewnętrzny. W przypadku listew o kątach innych niż proste, przed rozpoczęciem docinania, należy wykonać dokładny pomiar kątomierzem.
Natomiast w sytuacji, gdy listwa przypodłogowa kończy się na środku ściany lub w okolicy opaski drzwiowej, która nie posiada odpowiedniej grubości, wówczas należy wykonać tzw. zamknięcie listwy. Tego typu efekt z łatwością można uzyskać przez precyzyjne docięcie z wykorzystaniem skrzynki uciosowej. Możliwe jest wykonanie dwóch rodzajów zamknięcia listwy – w ścianę oraz w podłogę.
Cięcie listew pod kątem 45 stopni
Chcąc prawidłowo wykonać cięcie listew pod kątem 45 stopni, należy odpowiednio przygotować się do tego zadania. Kategorycznie odradza się wykonywanie tego typu czynności bez przeprowadzenia odpowiednich pomiarów. Próba wykonania cięcia „na oko” może skutkować niepowodzeniem i całkowitym zniszczeniem listew. Bowiem dwa profile przycięte bez wymierzenia kątów, nie będą przylegać do ściany i nie stworzą oczekiwanej, spójnej kompozycji.
Docinanie listew przypodłogowych najczęściej odbywa się przy pomocy skrzynki uciosowej. Ten niezwykle prosty, ale równie pomocny produkt zapewnia komfortową pracę oraz przeprowadzenie wymiarów pod odpowiednim kątem. Jest to możliwe dzięki specjalnie wymierzonym rowkom. Ponadto skrzynia posiada wyżłobienia wycięte pod kątami 45 i 90 stopni. Aby wykonać przycinanie listew przypodłogowych, należy użyć w tym celu piły ręcznej i przeciąć produkt w oznaczonym wcześniej miejscu.
Skrzynka uciosowa daje możliwość cięcia sztukaterii pod kątem 45 stopni zarówno w lewą, jak i prawą stronę. Aby uzyskać najlepszy efekt wizualny, należy upewnić się, że po przycięciu i połączeniu ta sama strona obrabianego elementu będzie widoczna od wewnątrz i na zewnątrz.
Świetnym rozwiązaniem może okazać się również zastosowanie cięcia skośnego. Pozwala to zastosować wewnętrzne połączenie na skos dwóch elementów, w celu uzyskania większej długości. Jest to sposób na wykonanie spójnego i eleganckiego połączenia dwóch listew.
Ile kosztuje montaż listew przypodłogowych?
Znając sposoby montażu listew przypodłogowych, całą instalację z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Niezbędne są jedynie odpowiednie narzędzia montażowe. Jednak decydując się na usługę specjalistów, warto wziąć pod uwagę, że ceny mogą się znacząco różnić. Kwota wykonania jest zależna przede wszystkim od renomy fachowca, a także od miejsca zamieszkania. Ceny usług w dużych miastach, często bywają niewspółmierne z tymi, które oferują firmy w mniejszych miejscowościach. Najczęściej wycena dokonywana jest w oparciu o ilość metrów bieżących listwy.