Blog

Jak zamontować profile LED?

Jak zamontować profile LED

Profil LED jest niezwykle istotnym elementem niemalże każdego zestawu oświetleniowego. Pełni w nim zarówno funkcję wizualną, jak i ochronną. Profile aluminiowe służące do prawidłowej instalacji taśm LED, są produktem zróżnicowanym nie tylko ze względu na zastosowanie, ale także swoją budowę.

Ta cecha umożliwia osiągnięcie różnorodnych efektów świetlnych. Pozwala także na wydłużenie żywotność samej taśmy LED. Chcąc dowiedzieć się, jak zamontować profile LED, warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi informacjami na temat potrzebnych narzędzi oraz możliwych sposobów instalacji.

Na jaki profil do oświetlenia LED warto się zdecydować?

Na wielu forach tematycznych często pojawia się pytanie, czy taśma LED musi być w profilu, czy można zainstalować ją bezpośrednio na wybranej powierzchni? Umieszczenie taśmy w listwie nie jest obowiązkowym krokiem w trakcie montażu oświetlenia ledowego.Jednak jest to zdecydowanie bardziej funkcjonalne rozwiązanie. Zastosowanie profilu gwarantuje bowiem lepszą przyczepność taśmy, a także stwarza wiele oryginalnych możliwości aranżacyjnych.

Zastanawiając się, jaki profil do taśmy LED będzie najlepszym wyborem, warto rozważyć zakup aluminiowej listwy LED. Jest ona bowiem wodoodporna, a także niepodatna na uszkodzenia różnego typu mechaniczne, powstające w trakcie eksploatacji produktu. Ponadto profile LED wykonane z aluminium, są efektowną formą dekoracji, która przy okazji tworzy klimatyczną oprawę świetlną w każdym rodzaju wnętrz.

Aluminiowe profile LED dostępne są w wielu kształtach i formach przystosowanych do zamocowania na nierównych płaszczyznach. Z powodzeniem można je wykorzystać na powierzchniach w kształcie łuku oraz na licznych krawędziach i załamaniach.

Jaka taśma do profili LED będzie najodpowiedniejsza?

Chcąc dowiedzieć się, jak zamontować profile LED, na samym początku należy zwrócić uwagę na rodzaj taśmy, która zostanie w nim zainstalowana. Istnieje kilka podstawowych czynników, które warto wziąć pod uwagę, przy wyborze właściwego produktu.

Zależnie od preferowanej mocy oświetlenia, przede wszystkim należy kierować się rodzajem diody zastosowanej w taśmie, a także jej mocą i gęstością. Na wybór określonego modelu taśmy ma wpływ także miejsce, w którym zostanie zainstalowana. Jeśli profile LED umieszczane są w pomieszczeniu charakteryzującym się wysoką wilgotnością, wówczas warto wybierać taśmy wodoszczelne lub te zabezpieczane lakierem bądź silikonem. Ponadto jeśli oświetlenie ledowe ma zostać zainstalowane na zgięciach, łukach lub narożnikach, doskonałym rozwiązaniem okażą się taśmy elastyczne, wykonywane na specjalnym podkładzie PCB.

Jak zamontować profile LED – sposoby instalacji produktu

Chcąc wykonać samodzielny montaż wybranych profili LED, warto zapoznać się z najpopularniejszymi metodami montażu listew oświetleniowych, wykonanych z aluminium. Należy do nich m.in.:

  • Montaż z użyciem wkrętów – najtrwalsza i najczęściej stosowana metoda montażowa. Zalecana zwłaszcza w przypadku profili o specyficznej budowie, które są przystosowane do ukrycia główki wkrętu i zrównania jej z powierzchnią całego profilu. Niektóre listwy zostały fabrycznie przystosowane do instalacji z wykorzystaniem wkrętów. Dzięki temu miejsce osadzenia śruby jest odseparowane od powierzchni instalacyjnej taśmy LED. Aby wykonać poprawny montaż z użyciem wkrętów, należy dokładnie przymocować śruby za pomocą wkrętarki, w miejscach oznaczonych na instrukcji.
  • Montaż z wykorzystaniem taśmy dwustronnej – stosowany najczęściej w przypadku profili LED wpuszczanych i nawierzchniowych. Te produkty dzięki prostej budowie i płaskiemu spodowi mogą być przyklejone do podłoża za pomocą tej metody. Montaż z użyciem taśmy dwustronnej, to rozwiązanie gwarantujące stworzenie mocnej i stabilnej konstrukcji. Jedynym warunkiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Dlatego przed przystąpieniem do instalacji, należy pamiętać o dokładnym oczyszczeniu powierzchni oraz odtłuszczeniu i usunięciu ewentualnych zanieczyszczeń z listwy LED. Najlepiej sprawdzi się do tego benzyna ekstrakcyjna zaaplikowana za pomocą chłonnej gąbeczki. Wówczas na osuszony profil wystarczy nakleić taśmę montażową dwustronną i zainstalować profil na wybranym podłożu.
  • Montaż za pomocą uchwytów – uznawany jest za jedną z prostszych metod instalacji profili LED. Polega na przytwierdzeniu uchwytu do podłoża za pomocą wkrętu montażowego. Następnie można swobodnie umieścić w nim dowolną listwę LED. Tego typu rozwiązanie montażowe, pozwala zmienić ostateczny wygląd profilu i osiągnąć innowacyjne efekty świetlne. Dobrze dobrany uchwyt łączy się z profilem, co gwarantuje zupełnie inny rezultat niż w przypadku montażu za pomocą dwustronnej taśmy lub kleju montażowego.
  • montaż na sprężynach – metoda stosowana najczęściej w przypadku architektonicznych profili LED. Bowiem wymagają one rozwiązań montażowych, ściśle dostosowanych do ich budowy. Są to najczęściej profile LED bez płaskiego spodu, których budowa doskonale komponuje się ze sprężynami. Te elementy instalacyjne zazwyczaj wykorzystywane są na podwieszanych sufitach, we wnękach ścian lub innych konstrukcjach o małej przestrzeni roboczej. Cały proces montażu polega na zamocowaniu sprężyny w podstawie profilu LED, a następnie powieszeniu go np. w suficie podwieszanym. Na 1 m profilu aluminiowego najczęściej wykorzystuje się 4 sprężyny.