Blog

Jak czyścić listwy aluminiowe?

Jak większość połyskujących elementów, listwy aluminiowe wymagają odpowiedniej pielęgnacji, żeby zachwycały swoją estetyką i były funkcjonalne przez lata. Jeśli szukasz sposobu na polerowanie listew aluminiowych, to dobrze trafiłeś! W tym artykule przedstawimy cenne wskazówki i skuteczne sposoby na czyszczenie oraz zadbanie o listwy, tak, żeby ślady użytkowania były niewidoczne, a widoczne plamy usunięte. Regularna konserwacja elementów aluminiowych zmniejsza ryzyko pojawiających się korozji, dlatego warto utrzymać nawierzchnie i elementy aluminiowe w połysku.

Aluminium w Twoim domu

Aluminiowe meble i akcesoria do domu są wciąż bardzo popularne. Równie często można spotkać aluminiowe listwy podłogowe i przyścienne. Wykorzystanie tego materiału w życiu codziennym związane jest głównie z jego jakością – jest wytrzymały na różne uszkodzenia i warunki atmosferyczne, ale może ulegać zabrudzeniom. Odpowiednie metody czyszczenia i produkty do polerowania z pewnością przywrócą połysk Twoim aluminiowym meblom lub listwom.

Jak wyczyścić aluminium, żeby przywrócić jego połysk?

Środki do czyszczenia aluminium powinny być dobrane zgodnie do jego wykończenia. O najbardziej uniwersalne aluminium można zadbać domowymi sposobami, jednak warto wiedzieć, czego unikać i jak czyścić aluminium anodowane, elektro-polerowane czy zabarwiane przez malowanie proszkowe. Regularne pozbywanie się zabrudzeń i plam przedłuży funkcjonalność aluminium i pozwoli uniknąć korozji.

Domowe sposoby na zabrudzenia aluminium

Listwy aluminiowe, nogi od krzeseł czy elementy baterii kuchennej i łazienkowej możesz czyścić przy użyciu tradycyjnych metod i środków. Pierwszy sprawdzony sposób to płyn, który jest mieszanką sody oczyszczonej i wody utlenionej w proporcjach: 1 łyżka sody na 2 łyżki wody utlenionej. W praktyce najlepiej obmyć listwy i aluminiowe elementy wodą utlenioną, a następnie obsypać sodą i wycierać gąbką. Na koniec można przetrzeć czystą, wilgotną szmatką lub opłukać wodą.

Innym domowym sposobem na usuwanie zabrudzeń i uzyskanie efektu wysokiego połysku jest czyszczenie przy użyciu octu. Tu zalecane są proporcje: 1 łyżka octu na 2 łyżki wody i polerowanie, np. ścierką z mikrofibry zwilżoną w mieszance. Po pozbyciu się zabrudzeń i uzyskaniu połysku warto przepłukać elementy dodatkową ilością letniej wody.

Aluminium anodowane. Jak je czyścić?

Aluminium cechują właściwości antykorozyjne, ale jego powierzchnia nie jest odporna na matowienie i może to być jeden z efektów ubocznych długiego użytkowania. Anodyzacja to proces elektrolizy, który stosuje się w celu wytworzenia dodatkowej powłoki ochronnej. Aluminium anodowane oznacza jednolity połysk, jeszcze bardziej zwiększoną odporność na korozję i rzadziej gromadzony brud. Powierzchnię anodowane wymagają mniej konserwacji, ale warto zadbać o ich czyszczenie. Łatwo umyjesz je wodą lub benzyną lakową. Przy listwach i bateriach z aluminium anodowanego nie należy stosować detergentów, które zawierają chlor i na koniec przepłukać je odpowiednio dużą ilością wody.

Mocne zanieczyszczenia, np. zaschnięty olej czy plamy od kleju, można eliminować przy pomocy rozpuszczalników w postaci acetonu, benzenu czy spirytusu.

Listwy aluminiowe od WALL UP

Oferta WALL UP to innowacyjne rozwiązania, których wyróżnikiem jest jakość, funkcjonalność i design. Jesteśmy marką, która specjalizuje się w produktach aluminiowych stosowanych do wykończenia podłóg, sufitów i ścian. W naszej ofercie znajdziesz głównie listwy przypodłogowe i przyścienne z wykończeniem anodowanym, elektro-polerowanym lub malowane proszkowo na zamówienie. Wszystkie zamówienia realizujemy do 4 tygodni od zakupu. Nasza oferta to także listwy z podświetleniem LED, które świetnie sprawdzają się także jako dodatkowe oświetlenie mieszkania lub wyeksponowanie danej ściany, lub wnętrza. Przy pielęgnacji listew ważna jest regularność ich polerowania i usuwanie zabrudzeń zaraz po ich pojawieniu się. Sposoby na czyszczenie aluminium są proste i szybkie, dlatego dobrze jest zadbać o połyskujące elementy i minimalizować ryzyko korozji.